A térdfájdalomról

Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő



A térdfájdalom


A térdfájás gyakori mozgásszervi panasz, amely bármely korosztályt érinthet. Leggyakrabban túlerőltetésből vagy kopásos folyamatból ered, és első lépésként a pihentetés, felpolcolás, jegelés és fáslizás ajánlott. Azonban ha panaszai nem csillapodnak 3-4 napon belül, mielőbb keressen fel ortopéd szakorvost, aki segít a probléma igazi okát felderíteni, és célzott kezelést ajánl. Nem érdemes addig várni, amíg a fájdalmas panaszoktól már nem tud lábra állni, vagy esetleg belázasodik. A térdfájdalom minden okára igaz, hogy minél előbb diagnosztizálják, annál gyorsabban gyógyítható!

terdfajas okai

A térdfájás okai nagyon különbözőek lehetnek, ezért fontos szakorvoshoz fordulni vele, a megfelelő diagnózis felállítása és a helyes terápia alkalmazása érdekében. Térdfájás egyik leggyakoribb oka 40 év felett, a térdízületi porckopás. Ilyenkor a térd csontjait borító porc, amely a mozgatással járó súrlódást hivatott felfogni, elvékonyodik, esetleg kilyukad. A porckopás valójában egy természetes folyamat, ami az öregedéssel jár, azonban sokat lehet tenni ellene. Sokaknál előfordul, hogy már 40 -50 éves korban jelentkeznek a porckopás első tünetei, ilyenkor azonban nem szabad elkeseredni, hiszen számos lehetőség létezik a folyamat lassítására, sőt, a korai szakaszban még a visszafordítására is van lehetőség!

Egy másik gyakori oka a térdfájásnak, amely főképp a fiatalabb korosztályt érinti, az ízületi gyulladás. Ennek több formája és fajtája létezik, például autoimmun eredetű reumatoid athritisz, vagy a bursitis, azaz nyáktömlő gyulladás, esetleg íngyulladás is állhat a háttérben. Minden esetben más-más terápia fog megoldást hozni, ezért nagyon fontos az alapos ortopédiai vizsgálat.

Bármely korosztályt érinthet a térdízület sérülése, amely akár sportolásból, akár balesetből, akár egy hirtelen rossz mozdulatból is fakadhat. Leggyakrabban a térdszalagok és a meniscusok sérülnek, ilyenkor azonban általában műtéti beavatkozás szükséges a teljes gyógyuláshoz. A térdízület sérülésének megoldását ortopédsebész szakorvos, egynapos sebészeten végzi. A műtét után rövid rehabilitációval visszanyerhető a térd teljes használhatósága és terhelhetősége.

Amennyiben a fájdalom 3-4 napi pihentetés, polcolás és jegelés után sem csillapodik, haladéktalanul keressen fel ortopéd szakorvost.

Ne várjon a vizsgálattal, ha:

  • a fájdalom mozgásbeszűkülést okoz, akadályozza a járásban, lépcsőzésben, lábra állásban.
  • a panaszai valamilyen sporttevékenység után, vagy egy rossz mozdulat következtében alakultak ki.
  • az érintett területen duzzanat jelentkezik.
  • belázasodik.
  • mozgatáskor ropogó-kattogó hangot észlel.

terdfajas okai

Egy alapos ortopédiai vizsgálat során a szakorvos a fájdalom megjelenésének körülményeit tisztázza Önnel elsőként. Ezután fizikális vizsgálattal, különböző mozgástesztek elvégzésével derít fényt a fájdalmas panaszok okára. Gyakran a diagnózis pontosítása és alátámasztása érdekében szükséges valamilyen képalkotó diagnosztikai vizsgálat elvégzése is, melyet a szakorvos határoz meg. Ez lehet röntgenfelvétel, ultrahang vizsgálat, CT vagy MRI.

Az alapos vizsgálat és a diagnózis felállítása után az ortopéd szakorvos célzott terápiát, valamint szükség esetén ortézist javasol.

Térdfájdalom esetén a tüneteket és a probléma okát együttesen megszüntető kezelés szükséges. Ezért minden esetben szükséges a fájdalom okának tisztázása!

Porckopás esetén több kezelési lehetőség is felmerül. Az első szakaszban a térdízületi porckopás kiválóan kezelhető porcépítő étrendkiegészítők, vitaminok segítségével, melyek táplálják az elvékonyodó porcot és segítenek annak regenerálódásában. Túlsúlyos páciensek számára a súlycsökkentés is enyhülést hoz, valamint mindenki számára ajánlott a rendszeres (de nem megerőltető) mozgás, mellyel a térdízület „jó kondiban” tartható. Pl. kerékpározás, úszás, elliptikus tréner használata. Amennyiben a porckopás már előrehaladottabb, de még nem igényel műtéti beavatkozást, injekciós kúra, PRP-terápia (azaz sajátvér kezelés), és speciális gyógytorna jelenthet megoldást. Az ízületi porc teljes elkopása esetén, végső esetben ajánl a szakorvos műtéti beavatkozást, amely protézis beültetést jelent. Ilyenkor az elkopott porc pótlására egy speciális protézist ültetnek be a térbe, amely a rehabilitáció után visszaadja a térd teljes mozgásképességét és terhelhetőségét. A műtét utáni rehabilitáció kb. 6 hét, melynek elengedhetetlen része a gyógytorna.

Bursitis (nyáktömlő-gyulladás), vagy íngyulladás esetén általában non-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer szedésével, esetleg helyi kenőcsök használatával, pihentetéssel, fáslizással, jegeléssel a panaszok pár hét alatt teljesen megszűnnek. Amennyiben a fájdalom mégsem csillapodik, fizikoterápiás kezelések jöhetnek szóba, például ultrahang terápia vagy lökéshullám terápia.

Rheumatoid arthritis által okozott térdfájdalom esetén mindenképpen keressen fel szakértő reumatológus, immunológus szakorvost az autoimmun betegség kezelése céljából. A térdfájdalom ilyenkor ún. szekunder tünet, melynek kezelése nem jelent megoldást a kiváltó okra.

terdfajdalom kezelése

Térdsérülés esetén általában műtéti beavatkozás ajánlott a meniscus szakadás vagy a szalagszakadás végleges megoldása céljából. A műtétet ortopédsebész szakorvos végzi egynapos sebészeti eljárás keretében. A műtét után nagyon rövid rehabilitáció szükséges, melynek központi eleme a speciális gyógytorna.